Zpět

RALLYE OPTIC TUNISIE


Jak říká Olda Bražina malý DAKAR

Celou výpravu vedl několikanásobný účastník Dakaru Olda Bražina. Co bylo pro něho samozřejmostí, bylo pro nás nové. Měli jsme měsíc na přípravu a za tu dobu jsme se nezastavili. Teď už víme, že nejdůležitější je mít dokonale připravenou motorku, aby Vás nenechala někde uprostřed pouště. Část výpravy vezla motocykly dodávkou s přívěsem,druhá letěla letadlem.

Do začátku odletu nezbývalo moc času a nervozita stoupala. Co si vzít s sebou? Jak dovybavit motocykly? Srandičky a doporučení od Olina : ,,batoh na zádech tě ubije a co máš na motorce, to ztratíš" nám moc na sebevědomí nepřidávalo. Motocykly připraveny, ale poslední den před naložením u Olina v garáži je všechno jinak. Obutí, převody, chlazení, filtry atd. Celodenní akce nezbytných úprav nás neminula. Nakládka motocyklů na přívěs za dodávku aby se mohla vydat směr Tunisko přes Itálii a Sicílii trajektem na Djerbu.

Po příletu na Djerbu cca ve 14 hodin nás čekal 400 km přesun do vnitrozemí, do Oázy Csarghilane. 2/3 etapy byl po pevných cestách a zbytek už pouští a navíc v noci. Olinův dotaz:,, Chlapci, jdeme se projet? ". Pro nás tento pokyn znamenal - rychle přilby na hlavu a bystrý odjezd na dalších min 100 km. Opravdu rychlé a výživné první seznámení s pouští. Do oázy jsme se dostali asi o půl jedné v noci. Přišli i první technické problémy.

Druhý den jsme se vydali naproti závodu rally, cca 250 km do jižní části Tunisska k místu EL BORMA. Se závodem jsme absolvovali dvě ostré etapy, kdy každá měřila necelých tři sta kilometrů. Pro Olina to byl, jak říká, pionýrský tábor, nám to tak nepřipadalo. Při jedné z pouštních etap se mně podařilo prorazit zadní přídavnou nádrž a benzin vytekl nekompromisně do pouště. Do konce etapy zbývalo ještě 200 km, avšak dle poučky: ,, benzin je pouze před námi , není cesty zpět a teď neřeš blbosti", nám nezbývalo než pokračovat ve směru rally. Záchranou pro mě byl čerstvě havarovaný motocykl KTM 660 RALLY jednoho z účastníků, který byl po pádu nepojízdný a benzin již nepotřeboval. No i takové náhody se při RALLY stávají. Špatný pocit z nedostatku benzinu v poušti byl ale vykompenzován při dojezdu do cíle a trávení zbytku dne v BIVAKU RALLY ve společnosti lidí jako je Peterhansel, Schlesser, čerstvý vítěz Dakaru Luc Alphand a motorkáři Esteve Isidere, Jaczek Czagor a další. Zkrátka na Vás dýchne taková atmosféra, kterou nikde jinde nezažijete.

Afrika a poušť v ní je krásná, když jde všechno podle představ a nejsou komplikace, jinak jde najednou i o život, což si člověk do poslední chvíle neuvědomuje a nepřipouští. Pak už si jen přejete, aby se všichni vrátili šťastně domů a nebylo nutno nechat v poušti drahou techniku. I přes různé těžkosti se nám to podařilo a jsme rádi, že jsme celou akci zdárně absolvovali.



© 2008 Josef Švorc | Created by coolworks.cz | Zdroje: MotoRide | - návštěv